Budúcnosť krajiny majú v rukách Gréci, tvrdí Manuel Barroso

16.5.2012

BRUSEL 16. mája (WEBNOVINY) – Grécki občania sú zodpovední za budúcnosť svojej krajiny a musia si byť vedomí dôsledkov svojho hlasovania. V stredu to vyhlásil šéf Európskej komisie (EK) Manuel Barroso.

V Grécku sa budú 17. júna opakovať parlamentné voľby, keďže parlamentné strany sa nedokázali dohodnúť na zložení novej vlády. „Pre budúcnosť krajiny je dôležité, že grécki občania sú teraz plne informovaní o dôsledkoch svojho rozhodnutia,“ povedal Barroso. „Konečné rozhodnutie, či ostať v eurozóne musí prísť zo samotného Grécka,“ dodal.

„Sme si absolútne vedomí, že v súčasnej situácii žiadame od gréckych občanov veľké obete… Musíme však povedať ľuďom, že program pre Grécko je najmenej ťažké riešenie zo všetkých ťažkých alternatív,“ povedal Barroso.

Ministri financií krajín eurozóny odmietli v pondelok správy o odchode Grécka z eurozóny s tým, že je to „propaganda a nonsens“. O prípadnom odchode Grécka z eurozóny sa v rámci špekulácií uvažuje v prípade, že Grécko odmietne plniť úsporné opatrenia.