Bugárovci by chceli obmedziť voľný trh s potravinami v únii

BRATISLAVA 3. marca (WEBNOVINY) – Voľný trh s potravinami v Európskej únii by sa mal na pol roka obmedziť.

V súvislosti s kauzou konského mäsa si to myslí bývalý minister pôdohospodárstva Zsolt Simon (Most-Híd).

„Nazdávam sa, že Slovenská republika by mala iniciovať, aby sa v rámci Európskej únie slobodný pohyb tovaru obmedzil. Dalo by sa tak viac skontrolovať, viac urobiť poriadok,“ povedal v relácii Rozhlasu a televízie Slovenska O 5 minút 12.

Podľa exministra Simona prístupová zmluva krajín EÚ umožňuje prijať vo výnimočných situáciách opatrenia na šesť mesiacov na zákaz predaja a distribúcie istých druhov výrobkov v rámci jednotného trhu.

Opatrenia, ktoré prijali slovenské i európske orgány v súvislosti s kauzou konského mäsa nepovažuje za dostatočné.

Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Ľubomír Jahnátek (nom. Smer-SD) však považuje systém voľného trh s potravinami v EÚ za ťažko modifikovateľný. Podľa neho však Slovensko po skúsenostiach s dovozom potravín sprísnilo podmienky dovozu na národnej úrovni, kde dalo dovozcom za povinnosť aspoň 24 hodín pred dovozom nahlásiť dovoz príslušnej regionálnej veterinárnej správe.

„My sme tým preskočili a predbehli kauzu konského mäsa,“ povedal Jahnátek. Podľa neho išlo v únii o nie bežný krok, no únia ho pochopila. „EÚ nás má v merku ako dobrý príklad, ako by mala potravinová kontrola fungovať a možno bude snaha unifikovať tento systém a tam bude Slovensko brané ako dobrý príklad,“ skonštatoval minister.

Jahnátek v relácii tiež vyhlásil, že štát nebude iniciovať rozdávanie výrobkov z konského mäsa chudobným. Podľa neho je to záležitosť mimovládnych organizácií, ktoré môžu požiadať o tieto výrobky dodávateľov.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...