Bulharsko doháňa deficit rozpočtu, chce peniaze od Nemecka

SOFIA 2. októbra (WEBNOVINY) – Bulharsko chce úver od nemeckých bánk v sume do 360 mil. eur. Hľadá totiž spôsoby, ako zaplátať dieru v tohtoročnom rozpočte.

V stredu o tom informovala vláda krajiny. Tamojší minister financií Petar Chobanov minulý mesiac uviedol, že Bulharsko si požičia prostredníctvom syndikovaného úveru alebo eurobondov v tomto roku do 400 mil. eur, nápad požičať si od nemeckých bánk však vtedy nespomínal.

„Realizáciou dodatočného financovania zo zahraničia do 360 mil. eur cez pôžičky v rámci nemeckej legislatívy diverzifikujeme zdroje financovania a základňu investorov bulharského štátneho dlhu a vyhneme sa koncentrácii budúcich splátok dlhu,“ uvádza vláda v stredajšom stanovisku.

Krajina sa tak bude snažiť získať úver od nemeckých bánk s tým, že možnosť zapojiť sa budú mať aj investori. Vláda v Bukurešti zvýšila v auguste cieľ pre deficit verejných financií v tomto roku na 2 % hrubého domáceho produktu (HDP) z pôvodných 1,3 %, čím sa snaží pomôcť ekonomike.

Spomínaný úver by bol podľa ekonómov lacnejší a jeho získanie by trvalo kratšie, než pri emisii dlhopisov. Bulharsko s celkovým dlhom na úrovni 16 % HDP jej jednou z najmenej zadlžených krajín EÚ.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...