Bundesbank má výhrady k bankovej únii

12.6.2012

FRANKFURT 12. júna (WEBNOVINY) – Európska banková únia môže úspešne fungovať iba ako súčasť finančnej únie, ktorá dokáže zabrániť porušovaniu rozpočtových pravidiel v členských štátoch.

Vyhlásila to v utorok viceprezidentka nemeckej centrálnej banky (Bundesbank) Sabine Lautenschlägerová. „V bankovej únii by si kríza bankového systému v jednej krajine mohla vyžadovať použitie peňazí daňových poplatníkov z iných krajín. Ktokoľvek platí účet, musí mať aj právo kontroly, najmä pokiaľ ide o veľké sumy, aké sa týkajú bankových kríz,“ uviedla Lautenschlägerová.

Podľa predstaviteľky nemeckej centrálnej banky by z bankovej únie profitovali najviac finančné ústavy v krajinách, ktoré čelia problémom pri obsluhe svojich dlhov. Banky by totiž mohli z lacnejších úverov financovať nákupy dlhopisov svojich krajín, čo by znížilo tlak na rozpočtovú disciplínu.

Bez kontroly zo strany fiškálnej únie by tak zdieľanie zodpovednosti v rámci bankovej únie viedlo k spoločnej zodpovednosti za dlhy problémových štátov, upozornila Lautenschlägerová.