Bývalý šéf železníc rozdelil svoj zlatý padák ľuďom

23.10.2012

BRATISLAVA 23. októbra (WEBNOVINY) – Bývalý generálny riaditeľ Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK), a.s. Pavel Kravec poskytol na dobročinné ciele všetky peniaze zo svojho odstupného.

Viacerým žiadateľom tak poskytol 138 tis. eur, ktoré po odrátaní dane dostal v čistom z takmer 170 tis. eur po svojom odvolaní z funkcie koncom apríla.

„Moje odstupné som rozdelil a vrátil štátu formou dobročinných projektov. Štát sú občania a inštitúcie, ktoré v štáte fungujú a zabezpečujú jeho systém, šírku a počet príjemcov považujem za reprezentatívny,“ povedal v utorok na tlačovej besede Kravec.

Niekdajší šéf štátneho železničného osobného prepravcu si myslí, že po rozdelení svojho odstupného občanom a organizáciám ušetril štátu časť výdavkov.

Peniaze rozdelil na 42 častí

Podľa zoznamu prijímateľov, ktorý Kravec po stretnutí s médiami zverejnil na svojom portáli www.pavelkravec.sk, peniaze rozdelil na 42 častí.

Najvyššiu sumu z odstupného, a to 64 259 eur, daroval farnosti vo svojom bydlisku v Trnavej Hore v okrese Žiar nad Hronom na záchranu kostola sv. Jána Nepomuckého, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou.

V ostatných prípadoch zaplatil od dvesto do 9 585 eur. Túto sumu venoval deviatim rómskym rodinám na pomoc v hmotnej núdzi.

Na zriadenie prevádzky portálu pre darovanie vecí (darujemvam.sk) slabým sociálnym skupinám počas dvoch rokov daroval 8 450 eur.

„Organizácie sú v prehľade o rozdelení odstupného uvedené v plnom názve, ale u fyzických osôb je uvedený len signifikantný znak, koho sa týka, a o akú pomoc išlo. Mnohí žiadatelia podmieňovali prijatie pomoci zárukou nezverejňovania ich identity, keďže svoj sociálny status nesú a vnímajú aj oni sami negatívne,“ zdôvodnil Kravec, preč nezverejnil ich identitu s výnimkou tých, ktorí so zverejnením svojho mena súhlasili.

Podporil aj školy

Peniaze z Kravcovho odstupného dostali napríklad materská a základné školy v Trnavej Hore a Podolí, ako aj obec Hronská Dúbrava či dôchodcovia v Trnavej Hore a Žiari nad Hronom.

Fond Solidarita, ktorý pomáha rodinám železničiarov v ťažkých životných situáciách, získal 5 tis. eur. Ako prvý žiadal o podporu Peter Lavo z Nitry na vydanie knihy o záchranároch, ktorý dostal deväťsto eur. Medzi prijímateľmi sú rôzne neznáme fyzické osoby a rodiny.

Kravec nemohol poskytnúť peniaze všetkým z mnohých záujemcov a vyzval ľudí dobrej vôle, aby pomáhali. Tvrdí, že peniaze z jeho odstupného nedal svojim priateľom ani rodinným príslušníkom.

Ako povedal, peniaze, ktoré dal na dobročinnosť, boli v tom čase jeho súkromnými prostriedkami, na ktoré mal právo po odvolaní z postu na čele železničnej spoločnosti. Jej stratovosť zdôvodnil tým, že poskytuje služby vo verejnom záujme v osobnej doprave na objednávku štátu. Štát v minulosti navyše nezaplatil spoločnosti za všetky objednané výkony.

Kravec bol na čele Železničnej spoločnosti Slovensko ako nominant vtedajšieho ministra dopravy Jána Figeľa (KDH) od septembra 2010 do apríla tohto roka. V súčasnosti je nezamestnaný a do konca októbra poberá nadštandardne vysokú podporu pre vysoké odvody z platu bývalého generálneho riaditeľa.