Cameron navštívi Čínu kvôli obchodu a lepším vzťahom

2.12.2013

LONDÝN 2. decembra (WEBNOVINY) – Britský premiér David Cameron v pondelok príde na návštevu Číny, kde sa chce stretnúť s jej novým vedením a posilniť vzájomné dobré obchodné vzťahy. Predseda vlády Spojeného kráľovstva vzal so sebou do najľudnatejšej krajiny sveta aj delegáciu šiestich ministrov a stovku podnikateľov.

Svoju cestu do Číny oznámil pred tromi týždňami, teda mesiac po podpise prelomovej dohody o výstavbe jadrovej elektrárne na britskom území v hodnote 19 miliárd eur. Na projekte majú spolupracovať aj dve čínske spoločnosti. Okrem obchodu je cieľom Cameronovej cesty aj zlepšiť jeho vzťahy s Pekingom, ktoré sa naštrbili po jeho stretnutí s tibetským duchovným vodcom dalajlámom v máj 2012.

Čínska vláda, ktorú takéto stretnutia poburujú, to označila za urážku čínskeho ľudu. Cameron v máji oznámil, že nič podobné sa už nezopakuje a Londýn nezávislosť Tibetu nepodporuje.

„Cieľom mojej cesty je otvoriť dvere pre britské spoločnosti a ich profit z obrovských a rozmanitých čínskych trhov a pripraviť cestu pre úplne novú úroveň čínskych investícií v Spojenom kráľovstve,“ povedal v novembri poslancom premiér, ktorý bol v Číne naposledy pred viac ako dvoma rokmi.

Británia sa zlepšením zahraničného obchodu snaží o zníženie rekordného deficitu verejných financií. Konzervatívny líder však čelí obvineniami z dvojakého metra. Deje sa tak v súvislosti s jeho minulomesačným veľkým tlakom na Srí Lanku obviňovanú z porušovania ľudských práv. Ich nedodržovanie je však podľa pozorovateľov v Číne obrovským problémom.