Čaplovičov rezort si robí z učiteľov dobrý deň, hromží OĽaNO

7.2.2014

BRATISLAVA 7. februára (WEBNOVINY) – Ministerstvo školstva si podľa poslanca za OĽaNO Richarda Vašečku opäť robí z učiteľov dobrý deň a pokúša sa ich vodiť za nos. Poslanci za OĽaNO takto reagovali na postup rezortu školstva, ktoré spätne znížilo odmenu učiteľom o 20 percent za projekty z eurofondov.

Učiteľom dalo ministerstvo v minulom roku možnosť privyrobiť si a mohli za 500 eur vypracovať scenár v oblasti digitálneho vzdelávania. Teraz v januári, asi pol roka po začatí projektu, cenu znížilo na 400 eur za jeden scenár, pričom zníženie sa týka aj práce, ktorú už učitelia na celom Slovensku pre rezort urobili.

„Považujem to za veľmi nefér. Súhlasil by som, ak by sa znížená odmena týkala projektov odovzdaných od januára 2014, teda nového roka, ale znížiť odmenu spätne sa mi zdá nefér,“ povedal učiteľ Ľuboš Michalík zo Zlatých Moraviec. Osobne od júna 2013 vypracoval 17 scenárov, dva mu vyplatili v auguste v dohodnutej odmene 500 eur za jeden, jeden mu neschválili a ďalších 14 scenárov vyplatených nemá.

Odporúčame:

Študentom majú dať prax dielne v podnikoch, tvrdí Čaplovič

Zníženie ceny znamená, že by prišiel o 1400 eur. Učiteľ rovnako pripomenul, že od septembra 2013 pracoval bez zmluvy, keďže mu povedali, aby robil ďalej a peniaze mu vyplatia neskôr. V januári Ústav informácií a prognóz školstva, ktorý projekt realizuje, zverejnil, že odmena sa znižuje z 500 na 400 eur a platí to aj na už odovzdané scenáre. Michalík na jednej strane poďakoval rezortu školstva za možnosť privyrobiť si, na druhej strane projekt podľa neho nebol dotiahnutý.

Obyčajní ľudia vyzývajú ministra školstva Dušana Čaploviča, aby záležitosť riešil. Poslanec OĽaNO Igor Hraško zdôraznil, že ak si štát neplní svoje záväzky voči svojim vlastným zamestnancom, je to pre ľudí veľmi demotivujúce. Rezort by podľa OĽaNO mal učiteľom zaplatiť za vykonanú prácu sľúbenú odmenu.

„Predstavte si jedného z tých veľkých dodávateľov, ktorý ministerstvu dodáva x-násobne predražený software a ktorý spolu s úradníkmi zhltne 92 percent národných projektov – ak by mu ministerstvo zrazu oznámilo, že mu spätne sekne zazmluvnené ceny o 20 percent a že nech zarobí na tom, že dodá viac. Jeho právnici by z ministerstva vysúdili aj posledné gate. Učiteľov asi klamať možno – tí takých dobrých právnikov a sponzorov zjavne nemajú,“ konštatoval nezaradený poslanec Miroslav Beblavý. Ministrovi Čaplovičovi poslal interpeláciu s otázkou, či to nechá tak alebo zruší rozhodnutie ministerstva.