‚Čas sú peniaze‘, vyhlásil nemecký politik na adresu Grécka

24.8.2012

BERLÍN 24. augusta (WEBNOVINY) – Vysoký predstaviteľ kresťanských demokratov nemeckej kancelárky Angely Merkelovej v piatok odmietol nové rokovania o obsahu alebo časovom pláne gréckych reforiem.

Volker Kauder, šéf frakcie Kresťansko-demokratickej únie (CDU) v dolnej komore nemeckého parlamentu, tiež uviedol, že euro prežije aj v prípade odchodu Grécka z menovej únie.

„To, že čas sú peniaze, nikdy neplatilo viac ako v tejto situácii a my nemôžeme dať k dispozícii viac peňazí,“ povedal Kauder niekoľko hodín pred plánovanými stretnutím kancelárky s gréckym premiérom Antonisom Samarasom.

Očakáva sa, že Samaras na schôdzke v Berlíne vyzve Merkelovú, aby súhlasila s predĺžením času, do kedy majú Atény splniť dohodnuté rozpočtové ciele. „Moja pozícia je, že nemožno otvoriť rokovania ani o čase, ani o obsahu. Grécko musí najskôr splniť svoje záväzky,“ zdôraznil Kauder. Na otázku, či by spoločná mena prežila vystúpenie Grécka, šéf poslaneckej frakcie CDU odpovedal, že by to „pre euro nebol žiaden problém“.