CEEC 2013 – Central European Energy Conference

21.11.2013

BRATISLAVA 21. novembra (WBN/PR) – Zaujíma vás vývoj regulačných politík krajín V4? Ako funguje prepojenie trhu s elektrinou so susednými krajinami? Odstráni americký bridlicový „zázrak“ závislosť strednej Európy od ruských dodávok plynu? Oplatí sa investovať do jadrovej energetiky, alebo ako sa bude meniť pozícia EÚ v boji proti klimatickým zmenám?

Tieto a ďalšie aktuálne otázky budú spoločne zodpovedať poprední experti v oblasti energetiky počas siedmeho ročníka najväčšej stredoeurópskej energetickej konferencie „Central European Energy Conference“, ktorá sa koná v dňoch 24. – 26. novembra 2013 v Bratislave. Záštitu nad konferenciou prevzal minister hospodárstva Slovenskej republiky Tomáš Malatinský a minister priemyslu a obchodu Českej republiky Jiří Cieńciała.

Ústrednou témou siedmej edície je „Energetická bezpečnosť EÚ a energetická bezpečnosť strednej Európy“ a cieľom dvojdňového expertného podujatia je prispieť k hľadaniu riešení pre energetické politiky EÚ a krajín strednej Európy. Jednotlivé panely následne zhodnotia aj pokrok vo výstavbe severo-južného plynárenského koridoru, vytváraní regionálneho elektroenergetického trhu v strednej Európe, progres v realizácii infraštruktúrnych projektov, harmonizácii národných regulačných politík a rozvoji komoditných trhov. V rámci prvého panelu, ktorý sa venuje regulačnej politike, vystúpia lídri troch regulačných úradov krajín V4: Alena Vitásková (Česká republika), Jozef Holjenčík (Slovensko), a Attila Nyikos (Maďarsko), ako aj Alberto Pototschnig, riaditeľ Agentúry pre spoluprácu energetických regulátorov zo Slovinska.

Na konferencii odznejú príspevky aj k stále aktuálnej téme bezpečnostných rizík a budúcnosti jadrovej energetiky v strednej Európe, v rámci ktorej vystúpi okrem iných aj Václav Bartuška, zvláštny veľvyslanec Českej republiky pre energetickú bezpečnosť, a Hergen Haye, riaditeľ sekcie pre jadrovú energetiku britského Ministerstva energetiky a klimatických zmien. S novým technológiami na účinnejšie využitie obnoviteľných zdrojov, s obchodovaním s emisiami, vývojom cien energií a konkurencieschopnosti spoločností EÚ vystúpi aj Pawel Olejarnik z Medzinárodnej energetickej agentúry.

Na konferencií bude prezentovaná aj kľúčová publikácia Medzinárodnej energetickej agentúry „World Energy Outlook 2013“, a to len pár dní po jej svetovej premiére. Zároveň bude na konferencii predstavená aj nová koncepcia energetickej politiky SR Jánom Petrovičom, ktorý pôsobí na Ministerstve hospodárstva SR ako generálny riaditeľ sekcie energetiky.

Konferencia, na ktorú vás pozýva Výskumné centrum slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku, n. o., spoločne so Zastúpením Európskej komisie na Slovensku a Slovenským plynárenským a naftovým zväzom v spolupráci s partnermi, sa koná v DoubleTree by Hilton Hotel v Bratislave.

Aktuálny program, všetky potrebné informácie aj registračný formulár nájdete na www.ceec.sk.