Celú hypotéku dajú banky len po dôkladnej previerke

BRATISLAVA 19. marca (WEBNOVINY) – Kým krízový rok 2009 bol prísny na úverovanie, v súčasnosti získať úver v stopercentnej výške nie je opäť ničím výnimočným a v individuálnych prípadoch vedia banky vyjsť v ústrety.

„Poskytovanie úverov s vyšším objemom k pomeru zabezpečenia sa stalo dostupnejšie ako v krízovom období,“ povedala riaditeľka odboru Bývanie a mobilita ČSOB Dáša Polláková.

Zatiaľ sa ale neopakuje situácia z roku 2008, keď banky bežne ponúkali napríklad hypotéky do výšky 120 %. Viac ako 100-percentné hypotéky neposkytuje žiadna z oslovených bánk.

V Slovenskej sporiteľni čerpalo vlani úver vo výške 100-percentného zabezpečenia asi 15 % klientov, spravidla išlo podľa hovorcu Štefana Frimmera o klientov s dobrou bonitou, resp. nízkym rizikom. Tento percentuálny podiel sa drží v posledných dvoch troch rokov podľa Frimmera zhruba na rovnakej úrovni. Vo VÚB banke tvoria hypotéky nad 90 % z hodnoty nehnuteľnosti na celom portfóliu takmer 30 %.

V ČSOB môžu klienti získať úvery do výšky 90 % hodnoty založenej nehnuteľnosti a v individuálnych prípadoch vie poskytnúť aj 100-percentné prefinancovanie. Slovenská sporiteľňa podľa Frimmera dlhodobo poskytuje úvery aj na viac ako 70 % hodnoty založenej nehnuteľnosti.

„Aj v minulosti sme ako jedna z mála slovenských bánk neobmedzili poskytovanie úverov a vybraným klientom sme poskytovali úvery na bývanie do 100 % hodnoty zabezpečenia,“ povedal Frimmer.

Stopercentné hypotéky poskytuje aj UniCredit Bank a aj VÚB banka. Taktiež Tatra banka, ktorá podmienky v posledných pár rokoch ani nemenila. Ako totiž povedal hovorca Tatra banky Boris Gandel, banka sprísnila podmienky v období, keď padla Lehman Brothers v roku 2008 a ešte v roku 2009 boli chvíľu sprísnené. „Potom sme sa vrátili do starých koľají v poskytovaní úverov na bývanie,“ povedal Gandel.

Podľa Pollákovej platí, že objem finančných prostriedkov, ktoré môže banka klientovi požičať, závisí od jeho bonity. Banky hodnotia príjmy a aj výdavky. V prípade, že klient má iné úvery, dôležitá informácia pre banku je podľa Ďuďákovej aj predchádzajúca platobná disciplína klienta.

Pri hodnotení klienta sa Slovenská sporiteľňa zaujíma komplexne o jeho finančnú situáciu, do úvahy berie aj sociodemografické údaje o klientovi, či majetkové pomery. Výška poskytnutého úveru závisí podľa hovorkyne VÚB banky Aleny Walterovej aj od hodnoty a typu založenej nehnuteľnosti a tiež od lokality, kde sa nehnuteľnosť nachádza.

Podľa hovorkyne UniCredit Bank Zuzany Ďuďákovej má slovenský bankový trh dostatok zdrojov pre financovanie úverov. A ak niekto zvažuje hypotéku, stále je podľa nej výhodné obdobie z hľadiska úrokov a aj cien nehnuteľností. „Úrokové sadzby na hypotekárnych úveroch sú stále priaznivé a predpokladá sa, že v najbližších mesiacoch tento stav potrvá,“ povedala Ďuďáková.

O atraktívnosti úverových podmienok svedčí podľa Walterovej aj záujem zo strany klientov, pričom počet poskytnutých hypoték má rastúcu tendenciu. Podľa Pollákovej sa situácia na slovenskom hypotekárnom trhu stabilizovala.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...