Cenová rada je podľa SDKÚ marketingový trik Roberta Fica

21.5.2012

BRATISLAVA 21. mája (WEBNOVINY) – Cenová rada, ktorá bude mať za úlohu sledovať vývoj cien potravín, nezabráni podľa poslanca Národnej rady SR za SDKÚ-DS Ivana Štefanca zvyšovaniu cien.

„Cenová rada je len ďalší pokus o marketingový trik a neposkytuje žiadne riešenie,“ uviedol Štefanec v reakcii na minulotýždňové vyhlásenie ministra pôdohospodárstva Ľubomíra Jahnátka, ktorý avizoval obnovenie tejto rady. Jediná cesta ako môže vláda podľa Štefanca dosiahnuť čo najlepšie ceny pre ľudí, je vytvárať zdravé trhové prostredie a podporovať slobodnú súťaž. „Je nespochybniteľné, že ceny tvorí dopyt a ponuka a nie vládne orgány,“ myslí si poslanec.

Strana Smer-SD sa podľa jeho slov týmto krokom opäť vracia k starým známym trikom, keď nevie ponúkať riešenia, ale len vytvára dymové clony.

„Cenová rada sa stáva len ďalším orgánom na upratanie svojich blízkych na teplé miestečka,“ konštatoval Štefanec.

Pochybnosti vyvoláva podľa neho aj fakt, akým spôsobom má byť Cenová rada tvorená, keď by v nej mali byť zastúpení všetci, ktorí sú zaradení do procesu tvorby cien.

„Všetci však dobre vieme, že vláda komunikuje a radí sa len s jej blízkymi organizáciami a o vyváženosti názorov v jej poradných orgánoch ani nechyrovať,“ dodal Štefanec.

Obnovenie Cenovej rady, ktorá na Slovensku fungovala pred zavedením eura ako poradný orgán vlády, avizoval šéf agrorezortu už v najbližších týždňoch.

Rada bude mať podľa jeho slov za úlohu sledovať vývoj cien potravín a zisťovať, či za ich zdražením stojí trh alebo špekulácie. Jej členmi by sa mali stať prvovýrobcovia, prepravcovia, distribútori, spracovatelia potravín ako aj zástupcovia obchodníkov.

„Od nich budeme požadovať, aby sme spolu analyzovali rozdiely, ktoré vznikajú a zároveň, aby sme hovorili o kvalite potravín, a ako zvýšiť podiel slovenských potravín, lebo tento fenomén je dôležitý,“ vysvetlil Jahnátek.

Cieľom rady však podľa ministra nebude sankcionovať subjekty, ale bude zverejňovať mená tých, ktorí používajú nekalé praktiky pri cenotvorbe.