Centrálna banka chváli Maďarsko za zmeny v zákone

29.6.2012

BUDAPEŠŤ 29. júna (WEBNOVINY) – Európska centrálna banka (ECB) odobrila najnovšie zmeny v spornom maďarskom zákone o centrálnej banke.

Tento jej piatkový krok odstraňuje ďalšiu prekážku pre otvorenie rokovaní o finančnej pomoci pre krajinu niekoľko dní po tom, ako Medzinárodný menový fond (MMF) s vyjednávaniami vyjadril súhlas.

Maďarsko, ktoré je najzadlženejším stredoeurópskym štátom prvýkrát signalizovalo zámer získať zahraničnú pomoc s cieľom stabilizovať svoju spomaľujúcu ekonomiku ešte v novembri.

Spor o zákon o centrálnej banke, ktorý podľa MMF a Európskej únie ohrozoval nezávislosť maďarskej centrálnej banky, spôsoboval, že náklady Budapešti na požičiavanie si zostávali vysoké. To centrálnej banke nedovoľovalo znížiť úrokové sadzby, ktoré sú najvyššie v rámci EÚ.

„Návrh zmien spolu so záväzkom nezväčšovať počet členov Rady pre menovú politiku počas funkčného obdobia terajšieho guvernéra Maďarskej národnej banky (MNB) sú náznakmi toho, že maďarská vláda je teraz ochotná rešpektovať inštitucionálnu nezávislosť MNB,“ uviedla ECB na svojej internetovej stránke.

Mihály Varga, maďarský minister, ktorý má na starosti rokovania s MMF, tento týždeň povedal, že parlament by mohol nevyhnutné zmeny schváliť najneskôr do 12. júla a rokovania s MMF by sa mohli začať v polovici júla.

Neskôr pre Reuters povedal, že Maďarsko predpokladá, že podpíše dohodu o finančnej pomoci zhruba na úrovni 15 mld. eur, ako to odhaduje trh, a to najneskôr do konca októbra.