Centrálna banka neprijíma grécke dlhopisy ako zábezpeky

FRANKFURT 28. februára (WEBNOVINY) – Európska centrálna banka (ECB) už nebude používať grécke dlhopisy ako zábezpeky za poskytovanie úverov komerčným bankám.

Banka v utorok informovala, že opatrenie bude trvať pravdepodobne do polovice marca, kedy má vstúpiť do platnosti nový program eurozóny na posilnenie záruk za úvery ECB. Banka svojim rozhodnutím reagovala na dohodu so súkromnými veriteľmi Grécka o znížení nominálnej hodnoty ich pohľadávok.

Opatrenie prichádza po tom, čo agentúra Standard & Poor’s v pondelok znížila hodnotenie úverovej dôveryhodnosti Grécka na úroveň „čiastočnej platobnej neschopnosti“, čo zdôvodnila dohodou Atén so súkromnými veriteľmi o výmene existujúcich dlhopisov za nové s nižšou nominálnou hodnotou a úročením.

ECB v utorok informovala, že banky, ktoré zasiahne jej rozhodnutie, budú mať naďalej prístup k financovaniu od národných centrálnych bánk v rámci krízových programov na podporu likvidity.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...