Centrálna banka nerokuje s MMF o pomoci pre Španielsko

14.9.2012

NIKÓZIA 14. septembra (WEBNOVINY) – Európska centrálna banka (ECB) nerokuje s Medzinárodným menovým fondom (MMF) o záchrannom balíku pre Španielsko v hodnote do 300 mld. eur.

Vyhlásila to hovorkyňa ECB, čím poprela skoršiu správu holandského finančného denníka Het Financieele.

„Správa je nepodložená. Žiadne rokovania neprebiehajú. Je to na španielskych vládnych predstaviteľoch, či o pomoc požiadajú,“ povedal hovorkyňa.

Denník Het Financieele skoršie v piatok s odvolaním sa na nemenované zdroje informoval, že ECB rokuje s MMF o pomoci pre Španielsko. Tento balík by pripravil cestu pre ECB, aby mohla nakupovať španielske dlhopisy s cieľom znížiť ich výnosy v rámci programu, ktorý ECB ohlásila minulý týždeň.

ECB podľa denníka chce, aby sa na programe skupovania dlhopisov zúčastnil aj MMF. Španielsko by tak výmenou za pomoc muselo škrtať výdavky a reformovať svoju ekonomiku, uvádza holandský denník s odvolaním sa na nemenovaný zdroj oboznámený s problematikou.

„ECB pracuje na vytvorení rámca nového programu nákupu štátnych dlhopisov, ktoré zahŕňajú prísny monitoring MMF,“ uviedol zdroj. Fond by určil podmienky pomoci a nový program by bol v súlade s inými programami, čiže by trval tri roky a boli by v maximálnej sume 300 mld. eur, tvrdí ďalej denník.

Európska centrálna banka minulý týždeň rozhodla, že zadlžené štáty eurozóny podporí novými nákupmi dlhopisov. Prezident ECB Mario Draghi uviedol, že cieľom je obnoviť rovnováhu na dlhopisových trhoch a zabrániť „neodôvodneným“ obavám o budúcnosť spoločnej meny. V rámci programu zameraného na sekundárne trhy si banka nestanovila limit na to, koľko vládnych dlhopisov môže nakúpiť.