Centrálna banka sa pripravuje na núdzový scenár pre eurozónu

18.5.2012

BRUSEL 18. mája (WEBNOVINY) – Európska komisia (EK) a Európska centrálna banka (ECB) pripravujú núdzový scenár pre prípad, že by Grécko opustilo eurozónu. Povedal to komisár EÚ pre obchod Karel de Gucht.

Vyzerá to tak, že ide o prvý prípad, kedy oficiálny predstaviteľ EÚ potvrdil vývoj udalostí, ktoré berú do úvahy aj možný odchod Grécka z menovej únie. „Pred rokom a pol mohlo existovať nebezpečenstvo domino efektu. Ale dnes ECB aj EK pripravujú núdzový scenári pre prípad, že by to Grécko nezvládlo,“ povedal De Gucht.

Pred možným odchodom Grécka z eurozóny varuje aj ratingová agentúra Fitch, keď tejto zadlženej krajine znížila vo štvrtok dlhodobý emisný rating v domácej aj zahraničnej mene na stupeň CCC zo stupňa B-.

Zníženie ratingov Grécka odráža podľa agentúry Fitch zvýšené riziko, že sa krajine nepodarí udržať v eurozóne. Volebný úspech politických strán, ktoré sú proti úsporným opatreniam a zlyhanie parlamentných strán pri formovaní novej vlády podľa agentúry ukazujú, že v krajine má úverový program pre Grécko malú politickú podporu a rovnako chýba aj podpora verejnosti.