Centrálna banka USA udržuje menovú politiku uvoľnenú

SAN DIEGO, ATLANTA 4. októbra (WEBNOVINY) – Americká centrálna banka (Fed) udržuje svoju menovú politiku uvoľnenú, aby kompenzovala škody, ktoré na ekonomike spôsobuje politický súboj vo Washingtone. Vo štvrtok to vyhlásili dvaja významní predstavitelia Fedu.

„Myslím si, že sme sa vyhli veľmi nepríjemnej situácii zníženia objemu stimulov v predvečer toho, čo sa stalo,“ povedal reportérom prezident pobočky Fedu v Atlante Dennis Lockhart, odkazujúc na pozastavenie činnosti federálnych inštitúcií.

Nervozita, ktorú boj o americký rozpočet spôsobil, podľa neho „dokazuje správnosť“ prekvapivého rozhodnutia centrálnej banky v septembri ešte nezmierniť objem svojho masívneho ekonomického stimulačného programu nákupu dlhopisov.

„Vždy, keď nás zadrží ďalší faktor, či už je to daňová politika, vládne výdavky… znamená to, že musíme úrokové sadzby udržať na nízkej úrovni dlhšie. Musíme robiť viac aktívnych nákupov. Musíme urobiť viac toho, čo robíme, aby sme čo najlepšie kompenzovali vplyv toho, čo sa deje vo Washingtone, na ekonomiku,“ komentoval v samostatnom prejave v San Diegu prezident pobočky centrálnej banky v San Franciscu John Williams.

Rozhodnutie Fedu pokračovať v stimulačných nákupoch obligácií v mesačnom objeme 85 mld. USD v septembri prekvapilo trhy, ktoré očakávali sprísnenie extrémne uvoľnenej menovej politiky. To zdvihlo cenu amerických akcií aj zlata. Kritici centrálnej banky však tvrdia, že jej stimulačné opatrenia môžu v budúcnosti spôsobiť rast inflácie a finančnú nestabilitu.

Americký prezident Barack Obama sa kvôli pádu ekonomiky USA nezúčastní plánovaného summitu v Ázii.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...