Centrálne banky majú svoje limity, tvrdí Wolfgang Schäuble

BERLÍN 16. mája (WEBNOVINY) – Schopnosť centrálnych bánk riešiť hospodárske problémy má svoje hranice a nové peniaze, ktorými zaplavujú trhy, môžu vytvoriť problémy.

Uviedol to vo štvrtok nemecký minister financií Wolfgang Schäuble. Centrálne banky v USA a Japonsku už stlačili úrokové sadzby takmer na nulu a Európska centrálna banka (ECB) tento mesiac znížila hlavnú sadzbu pre eurozónu na rekordné minimum 0,5 %.

Firmy vo viacerých častiach menovej únie však naďalej čelia ťažkostiam získať úvery za rozumných podmienok, upozorňuje agentúra AP.

Menová politika však nemôže riešiť problémy v ekonomike, ktoré si vyžadujú reformy, a dostupnosť úverov podnikateľom by v súčasnosti nezlepšili ani nulové úrokové sadzby, tvrdí Schäuble. ECB si plní svoje úlohy, záplava novej likvidity, ktorú na trhy dodávajú centrálne banky, však môže vytvoriť placebo efekt, varoval nemecký minister.

Člen Rady guvernérov ECB Ignazio Visco tento týždeň uviedol, že zníženie depozitných sadzieb Európskej centrálnej banky (ECB) pod 0 % by bolo efektívnym spôsobom ako pomôcť ekonomike eurozóny. Záporná depozitná sadzba znamená, že finančné inštitúcie, ktoré si uložia svoje prostriedky v ECB budú za to centrálnej banke platiť.

Podľa prezidenta ECB Maria Draghiho je ECB „technicky pripravená“ znížiť sadzby pod nulu. Tento krok by podnecoval banky, aby radšej poskytovali úvery a vháňali tak peniaze do ekonomiky, než by si ich uložili v ECB.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...