Ceny amerických komodít vzrástli

15.10.2013

NEW YORK 15. októbra (WEBNOVINY) – Ceny ľahkej americkej ropy v pondelok mierne vzrástli. Podporila ich možná dohoda amerických politických strán, ktorá by ukončila dvojtýždňový spor ako financovať vládu.

Lídri amerického Senátu uviedli, že sa blížia k dohode potrebnej na ukončenie znefunkčnenia vlády a navýšenie dlhového stropu USA.

Rozhovory o iránskom jadrovom programe v Ženeve sú na programe v utorok, pričom pôjde o prvé rokovanie od nástupu Hassana Rúháního na post prezidenta, ktorý sa snaží zlepšiť vzťahy zo Západom, čo by mohlo viesť k ukončeniu sankcií voči Teheránu.

Tie znížili iránsky export ropy o viac ako milión barelov denne. Ceny ľahkej americkej ropy vzrástli o 39 centov na 102,41 USD za barel. Novembrové dodávky britskej ropy Brent naopak zlacneli, a to o 24 centov na 111,04 USD za barel.

Ceny zlata v úvode týždňa rástli a dostali sa tak z trojmesačného minima, ktoré zaznamenali v piatok. Profitovali z doterajšej neschopnosti amerických zákonodarcov dohodnúť sa na obnovení fungovania vlády a odvrátení blížiacej sa platobnej neschopnosti. Spotová cena zlata vzrástla do 19:05 GMT o 0,4 % na 1 277,41 USD za uncu. Decembrové dodávky zlata na divízii COMEX zdraželi o 8,40 USD na 1 276,60 USD za uncu. V piatok sa ceny žltého kovu dostali na trojmesačné minimum 1 262,14 USD za uncu po tom, ako viac ako 3 mil. uncí na burze COMEX zmenilo za 15 minút svojho majiteľa, čo viedlo k poklesu cien o takmer 30 USD a krátkemu prerušeniu obchodovania.