Ceny benzínov a nafty v EÚ lámu rekordy, nikdy neboli vyššie

24.8.2012

BRATISLAVA 24. augusta (WEBNOVINY) – Benzíny v Európskej únii zdraželi minulý týždeň v priemere takmer o štyri centy za liter. Nafta o viac ako dva centy za liter.

Ako informoval Tomáš Novotný z portálu natankuj.sk, priemerné ceny benzínov a nafty sú aktuálne také vysoké ako nikdy predtým.

Najvýraznejšie za posledný týždeň zdražel benzín v Nemecku (o 0,070 eura za liter) a v Dánsku (o 0,046 eura za liter). Portál uvádza, že nafta zdražela najvýraznejšie v Česku (o 0,037 eura za liter) a v Bulharsku (o 0,036 eura za liter).

Podľa Novotného rafinérie a pumpárov vysoké ceny ohrozujú, keďže im zdražovanie uberá z podielu na trhu. „Aktuálny stav s cenami pohonných látok môže v extrémnych prípadoch skončiť podľa niektorých odborníkov aj zatváraním vnútrozemských rafinérií, ktoré sú ďaleko od zdroja ropy alebo prístavov s lacným spôsobom transportu ropy,“ upozorňuje Novotný.

Uvádza tiež, že v Bulharsku, v Dánsku, v Nemecku, v Rumunsku, v Španielsku a vo Švédsku tankujú motoristi najdrahšie benzíny v histórii. Nafta je rekordne drahá v Bulharsku, v Dánsku, v Litve, v Luxembursku, v Nemecku, v Portugalsku, v Slovinsku, v Španielsku, vo Švédsku a v Taliansku.

Slovensko podľa natankuj.sk stúplo z 15. miesta na 14. v rebríčku najnižších cien benzínov v štátoch Európskej únie. V rebríčku najnižších cien nafty zostávame naďalej na 12. mieste. „V porovnaní s krajinami Vyšehradskej štvorky a Rakúska máme druhé najdrahšie benzíny s daňami, za nami je Maďarsko. Nafta s daňami je lacnejšia len v Poľsku, podľa únie približne už len o tri centy za liter v priemere,“ uzavrel Novotný.