Ceny benzínov v únii prestali klesať, nafta naďalej zlacňuje

BRATISLAVA 1. júna (WEBNOVINY) – Ceny benzínov v Európskej únii prestali v priemere klesať a mierne zdraželi. Dôvodom je podľa Tomáša Novotného z portálu natankuj.sk výraznejšie zdraženie najmä v Nemecku.

Nafta naopak naďalej pokračuje v zlacňovaní. „Aj keď sa vo väčšine krajín únie znížili ceny benzínov, zvyčajne to bolo o menej ako o jeden cent za liter,“ uviedol v piatok Novotný. Zdraženie v Nemecku, vo Švédsku a v Dánsku to ale dokázalo vykompenzovať a priemerná hodnota benzínov v EÚ sa tak zvýšila.

Benzíny v únii zlacneli minulý týždeň v 15 štátoch, nafta v 19. Benzíny zdraželi v piatich krajinách, nafta v troch. Benzíny najviac zlacneli v Maďarsku a v Bulharsku. Ceny benzínov sa najvýraznejšie zdvihli v Nemecku a vo Švédsku.

Najväčší pokles cien nafty bol v Lotyšsku a vo Fínsku. Nafta najvýraznejšie zdražela v Nemecku a v Dánsku. Najvýraznejší pokles cien LPG zistila únia minulý týždeň v Holandsku a v Nemecku.

Skvapalnený propán-bután zdražel v Česku a na Slovensku.

Slovensko sa dlhodobo udržiava na 15. mieste v rebríčku najnižších cien benzínov v štátoch Európskej únie. V rebríčku najnižších cien nafty Slovensko stúplo na 15. miesto zo sedemnásteho. V porovnaní s krajinami V4 a Rakúska má Slovensko najdrahšie benzíny s daňami. Nafta s daňami je lacnejšia v Poľsku a v Rakúsku.

Benzíny i nafta bez daní sú u nás najdrahšie z okolitých krajín. Benzíny na Slovensku sú oproti priemeru EÚ lacnejšie o 5,6 centu za liter. Priemerná cena nafty v únii je v porovnaní so Slovenskom vyššie o 4,1 centu za liter. Slovensko za rok zvýšilo ceny benzínov o 8,7 centu za liter, čo predstavuje 5,9 % a je na 16. mieste v porovnaní s krajinami, kde sa za rok najmenej zvyšovali ceny benzínov. Ceny nafty sa na Slovensku za rok zvýšili o 7,5 centu za liter, čo predstavuje nárast o 5,5 %, čo zaradilo krajinu na 12. miesto.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...