Ceny britskej ropy vzrástli, môže za to verdikt o eurovale

13.9.2012

NEW YORK 13. septembra (WEBNOVINY) – Ceny britskej ropy v stredu rástli. Podporilo ich rozhodnutie nemeckého ústavného súdu, ktorý zamietol sťažnosť proti účasti Nemecka na trvalom záchrannom mechanizme eurozóny (ESM) a zmluve o rozpočtovej zodpovednosti v EÚ.

K rastu cien ropy prispelo aj geopolitické napätie, ktoré vyvolalo zabitie amerického veľvyslanca v Líbyi. Investori navyše naďalej dúfajú, že americký Federálny rezervný systém (Fed) poskytne americkej ekonomike ďalšie stimuly.

Ceny októbrových dodávok britskej ropy Brent posilnili o 56 centov na 115,96 USD za barel. Októbrové dodávky ľahkej americkej ropy však zlacneli o 16 centov na 97,01 USD za barel.

Ceny zlata na americkej burze v stredu klesli. Niektorí investori sa totiž rozhodli pristúpiť k vyberaniu ziskov, keďže ceny zlata od augusta zdraželi o 8,5 %. Dôvodom tohto rastu bola nádej investorov, že Fed podporí americkú ekonomiku. Spotová cena zlata však napriek tomu do 16:10 GMT mierne vzrástla, keď stúpla o 6 centov na 1731,34 USD za uncu. Decembrové dodávky zlata na divízii COMEX newyorskej komoditnej burzy klesli o 1,20 USD na 1 733,70 USD za uncu.