Ceny elektriny klesli, zdraželi potraviny a vzdelávanie

BRATISLAVA 28. februára (WEBNOVINY) – Medziročné tempo rastu cien v januári spomalilo. Inflácia meraná harmonizovaným indexom spotrebiteľských cien Európskej únie (HICP) totiž v prvom mesiaci tohto roka dosiahla 2,5 %, kým v decembri predstavovala 3,4 %.

Priemerná ročná miera inflácie tak dosiahla v januári 3,6 %, čo v porovnaní s decembrom znamenalo pokles o 0,1 percentuálneho bodu. Medzimesačne však ceny stúpli oproti decembru o 0,7 %, kým v decembri oproti novembru naopak klesli o 0,1 %. Informoval o tom Štatistický úrad SR.

V medziročnom porovnaní rástli v januári najrýchlejšie ceny vzdelávania, a to o 6,3 %. Nasledovali ceny potravín a nealkoholických nápojov s rastom o 6 %, zdravotníctva o 5 %, alkoholických nápojov a tabaku o 4 %, rozličných tovarov a služieb o 3,9 % a hotelov, kaviarní a reštaurácií o 3,1 %.

Stúpli aj ceny rekreácie a kultúry o 2,2 %, pôšt a telekomunikácií o 1,3 %, odevov a obuvi a 1,2 %, dopravy o 0,8 %, nábytku a vybavenia domácnosti o 0,5 %. Ceny bývania, vody, elektriny, plynu a iných palív klesli o 0,3 %.

Medzimesačný rast potiahli predovšetkým ceny potravín, ktoré spolu s nealkoholickými nápojmi oproti decembru zdraželi o 2,2 %. Vyššie boli aj ceny rozličných tovarov a služieb o 1 %, alkoholu a tabaku o 0,7 %.

Ceny bývania a energií, nábytku a vybavenia domácnosti, pôšt a telekomunikácií, rekreácie a kultúry a vzdelávania vzrástli oproti decembru zhodne o 0,4 %. Mierne, o 0,2 %, vzrástli aj ceny dopravy a hotelov, kaviarní a reštaurácií. Pokles zaznamenali štatistici pri cenách zdravotníctva o 0,3 % a odevoch a obuvi o 1,5 %.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...