Ceny ľahkej americkej ropy klesli, oslabilo aj zlato

28.11.2013

NEW YORK 28. novembra (WEBNOVINY) – Ceny ľahkej americkej ropy v stredu klesli, keď ich nadol stiahol vyšší, než očakávaný rast zásob, zatiaľ čo ceny britskej ropy Brent rástli. Dôvodom boli nepokoje v Líbyi. Z údajov Federálneho úradu pre energetiku (EIA) vyplynulo, že zásoby ropy v USA rástli desiaty týždeň v rade na 391 mil. barelov, čo predstavuje najvyššiu úroveň v tejto časti roka, odkedy úrad údaje tohto typu zaznamenáva.

Ceny britskej ropy Brent vzrástli o 43 centov na 111,31 USD za barel. Ľahká americká ropa zlacnela o 1,38 USD na 92,30 USD, čiže sa dostala najnižšie od 31. mája.

Ceny zlata zmazali zisky zo skoršej časti stredajšieho obchodovania a ukončili deň s poklesom. Pokles nových žiadateľov o dávky v nezamestnanosti v USA totiž podporil očakávania, že Federálny rezervný systém začne čoskoro so sťahovaním svojich stimulačných opatrení. Pred výraznejšími stratami však zlato bránili údaje, z ktorých vyplynulo, že čistý dovoz zlata do Číny z Hongkongu vzrástol v októbri na najvyššiu úroveň za posledných sedem mesiacov.

Spotová cena zlata do 20:35 GMT klesla o 0,5 % na 1 236,73 USD za uncu. Skoršie počas dňa si pripisovala takmer 1-percentné zisky. Decembrové dodávky zlata na divízii COMEX newyorskej burzy zlacneli o 3,60 USD na 1 237,80 USD za uncu.