Ceny na Slovensku rástli rýchlejšie ako priemer EÚ

BRATISLAVA 4. októbra (WEBNOVINY) – Ceny priemyselných výrobcov v eurozóne sa v auguste medzimesačne stabilizovali a v rámci celej 28-člennej Európskej únie vzrástli o 0,1 %.

Medziročne ceny v eurozóne klesli o 0,8 %, v rámci celej EÚ sa znížili o 0,3 %. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnil v piatok štatistický úrad Európskej únie Eurostat.

Na Slovensku ceny priemyselných producentov v auguste oproti júlu posilnili o 0,5 % a v medziročnom porovnaní o 0,7 % klesli.

Spomedzi krajín, pre ktoré mal Eurostat k dispozícii údaje, najväčšie prírastky zaznamenali v Estónsku (1,7 %), Dánsku (1,1 %), Írsku (1 %), v Maďarsku a vo Fínsku (zhodne o 0,6 %). Najviac ceny klesli v Belgicku (-1,4 %), Rumunsku (-0,6 %), v Litve a v Poľsku (zhodne o 0,2 %).

V medziročnom porovnaní sa augustové ceny priemyselných producentov najviac zvýšili v Estónsku (9,7 %), Dánsku (3,2 %), Írsku (3 %) a vo Veľkej Británii (2,5 %). Najväčší medziročný pokles evidovali v Bulharsku (-2,9 %), na Cypre (-2,7 %), v Litve (-2,5 %) a v Taliansku (-2,3 %).

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...