Ceny nehnuteľností na bývanie oproti vlaňajšku vzrástli

BRATISLAVA 7. mája (WEBNOVINY) – Ceny nehnuteľností na bývanie na Slovensku v prvom tohtoročnom štvrťroku v porovnaní s vlaňajškom vzrástli o 0,4 %. V porovnaní s posledným minuloročným štvrťrokom však poklesli o 0,6 %.

Priemerná cena metra štvorcového nehnuteľností na bývanie pritom v prvom tohtoročnom štvrťroku dosiahla 1 240 eur. Vyplýva to z výpočtov Národnej banky Slovenska (NBS), ktorá vychádza z údajov Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska (NARKS).

Aj napriek miernemu pohybu cien v úvode tohto roka sa byty a domy predávajú podľa analytičky Poštovej banky Evy Sadovskej v priemere o zhruba pätinu lacnejšie ako tesne pred vypuknutím krízy.

„Byty a domy sa tak dajú naďalej kúpiť za porovnateľné sumy ako pred šiestimi rokmi, teda počas roka 2007,“ dodáva Sadovská.

Súčasný ekonomický vývoj v krajine a s ním súvisiaca vysoká miera nezamestnanosti zatiaľ podľa jej slov nenaznačujú, že by v roku 2013 mali začať ceny nehnuteľností výraznejšie rásť. „Ani výraznejší pokles sa nám už ale nezdá pravdepodobným,“ uvádza analytička Poštovej banky.

Najvýraznejší medzikvartálny pokles cien vykázal v prvom štvrťroku Nitriansky kraj, a to o 2 % na 588 eur. Priemerná cena nehnuteľností na bývanie v Košickom kraji poklesla o 1,85 % na 955 eur a v Prešovskom kraji o 1,6 % na 805 eur. Pokles priemernej ceny o 0,5 % na 1 670 zaznamenal aj Bratislavský kraj.

Naopak nárast cien o 2,8 % na 843 eur vykázal Trnavský kraj a o 1,6 % na 758 eur stúpla priemerná cena v Banskobystrickom kraji. Nárast cien o 1,2 % na 785 eur zaznamenal Žilinský kraj, pričom o 0,9 % na 645 eur stúpla priemerná cena v Trenčianskom kraji.

Z hľadiska členenia nehnuteľností na byty a domy vzrástla v porovnaní so záverom minulého roka priemerná cena metra štvorcového bytov o 0,3 % na 1 298 eur a v prípade domov naopak poklesla o 2,2 % na 1 133 eur.

V prípade jednoizbových bytov priemerná cena poklesla o 0,5 % na 1 412 eur, v prípade dvojizbových bytov naopak vzrástla o 0,4 % na 1 346 eur a trojizbové byty vykázali priemerný nárast ceny o 0,1 % na 1 237 eur.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...