Ceny nehnuteľností na Slovensku znova vzrástli

5.11.2012

BRATISLAVA 5. novembra (WEBNOVINY) – Ceny nehnuteľností na bývanie na Slovensku v treťom tohtoročnom štvrťroku v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom vzrástli.

Priemerná cena metra štvorcového nehnuteľností na bývanie dosiahla v treťom štvrťroku hodnotu 1 240 eur, čo predstavuje medzikvartálny nárast o 1,06 %. V medziročnom porovnaní však ceny nehnuteľností poklesli o 0,6 %.

Vyplýva to z výpočtov Národnej banky Slovenska (NBS), ktorá vychádza z údajov Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska (NARKS).

„K zvýšeniu priemerných cien došlo v treťom štvrťroku 2012 prakticky pri všetkých typoch bytov, pričom výraznejšie sa zvýšili priemerné ceny priestrannejších bytov,“ uvádza centrálna banka.

Najviac sa v treťom štvrťroku zvýšili priemerné ceny štvorizbových bytov, a to o 38 eur za meter štvorcový, resp. o 3,2 % oproti predchádzajúcemu štvrťroku. Tieto ceny sú však stále o 1,3 % nižšie ako pred rokom.

Ceny jednoizbových bytov sa striedavo menia

„Zaujímavosťou je, že v prípade jednoizbových bytov sa strieda medzištvrťročné zvyšovanie a znižovanie ich priemerných cien už od polovice roku 2010. Rast priemerných cien domov sa v 3. štvrťroku 2012 v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom zdynamizoval, pričom výraznejšie vzrástli priemerné ceny priestrannejších víl ako priemerné ceny štandardných domov,“ dodáva NBS.

Vo väčšine slovenských krajov v treťom tohtoročnom štvrťroku priemerné ceny domov a bytov rástli. Výnimkou bol Nitriansky, Banskobystrický a Trenčiansky kraj.

„Aktuálne zníženie priemerných cien domov a bytov v Banskobystrickom kraji a Trenčianskom kraji bolo nižšie ako v predchádzajúcom štvrťroku,“ dodáva centrálna banka.

K celoslovenskému rastu priemerných cien nehnuteľností na bývanie v hodnotenom období oproti predchádzajúcemu štvrťroku prispeli predovšetkým Bratislavský kraj s rastom o 1,1 % a Košický kraj, kde priemerné ceny stúpli o 4,8 %. V porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom sa aktuálne najvýraznejšie znížili priemerné ceny domov a bytov v Nitrianskom kraji, a to o 3,9 %.

Závery o pozitívnom vývoji trhu sú predčasné

Na základe zvýšenia priemerných cien nehnuteľností na bývanie v treťom štvrťroku sa podľa NBS ešte nedajú robiť jednoznačné závery o pozitívnom trende vývoja slovenského trhu s bývaním.

Z doterajších poznatkov podľa centrálnej banky vyplýva, že v tretích štvrťrokoch je väčšia pravdepodobnosť výskytu rastúcich cien ako v ďalších štvrťrokoch, a naopak, štvrté štvrťroky zvyknú v posledných rokoch prinášať znižovanie priemerných cien domov a bytov.

„Ekonomická situácia v eurozóne ostáva zložitou, od čoho sa odvíja aj pravdepodobný vývoj ekonomiky a očakávania obyvateľstva v slovenských podmienkach. Aj v dôsledku toho nemožno na Slovensku očakávať v najbližšom období zásadné oživenie trhu s bývaním,“ dodáva NBS.