Ceny podnájmov v Bratislave za prvý polrok rástli

BRATISLAVA 31. júla (WEBNOVINY) – Za bývanie v nájme sa v Bratislave v porovnaní so začiatkom roka platí viac.

Priemerná ponuková cena nájmu s energiami vzrástla v júli o 3,67 percentuálneho bodu a dosiahla 678,40 eura mesačne.

Vyplýva to z analýzy spoločnosti Bencont Investments, ktorú uskutočnila na vzorke 900 bytov na prenájom.

Najdrahšie sa pritom prenajímajú byty v prvom obvode, kde sa pohybujú vysoko nad celkovým priemerom. „V ponuke sa čoraz viac objavujú aj prenájmy bytov z novostavieb. Ich priemerná cena za mesiac bola v júli 2013 na úrovni 792,03 eura aj s energiami. Je to o 16,7 % viac ako priemer,“ konštatuje Bencont Investments.

Na druhej strane poklesli ceny pri predaji starých bytov, od začiatku roka sa znížili až o 7,9 % na 1 726,3 eura za meter štvorcový s DPH. Podobne ako pri prenájmoch, aj pri predaji starých bytov sú ceny najvyššie v prvom okrese. Na trhu starých bytov prevažujú trojizbové byty s podielom až 38,3 %. Za nimi nasledujú s 28-percentným podielom dvojizbové byty a s 20 % podielom jednoizbové byty.

„Z analýzy ako finančne najvýhodnejšia alternatíva spomedzi trojizbových bytov vyšla kúpa starého bytu, za ktorý sa v celobratislavskom porovnaní zaplatí mesačne o 10 eur menej ako za nájom. V porovnaní s novostavbami je o takmer 27 % výhodnejší starý byt,“ uviedol hlavný analytik Bencont Investments Matúš Jančura. „Do celkových nákladov na byt je potrebné zarátať aj zálohové platby. Vtedy môže novostavba oproti starému bytu či prenajatému bytu ušetriť v niektorých prípadoch aj 100 eur. Aj napriek tejto úspore budú novostavby stále finančne najnevýhodnejšie,“ dodal.

V segmente nových bytov Bencont neočakáva prudké nárasty cien. Predajná cena sa ustálila na priemernej úrovni 2 100 eur za meter štvorcový s daňou. Cena starých bytov na trhu v decembri minulého roka vzrástla na 1 874 eur za meter štvorcový, no k júlu 2013 sa opäť vrátila na úroveň okolo 1 750 eur za meter štvorcový s DPH.

Podľa Bencontu neexistujú predpoklady ani pre rast cien starých bytov. „Čo sa týka nájomného bývania sledujeme zhruba 5- až sedempercentný rast ceny mesačného nájmu. Rast nájmov o približne 5 % bude pokračovať aj naďalej, pretože Bratislava má najmä vďaka pracovným príležitostiam stále obrovský potenciál prilákať dopyt do tohto segmentu,“ uzavrel Jančura.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...