Ceny pohonných látok v Európskej únii klesajú

20.9.2012

BRATISLAVA 20. septembra (WEBNOVINY) – Priemerné ceny benzínov a nafty v Európskej únii (EÚ) začali klesať.

Benzíny podľa portálu natankuj.sme.sk zlacneli v priemere o viac ako dva centy za liter.

„Aktuálny vývoj na svetových trhoch naznačuje pokračovanie tohto trendu aspoň ešte jeden týždeň,“ očakáva Tomáš Novotný.

Benzíny v únii pritom minulý týždeň zdraželi v desiatich štátoch, nafta v šiestich. Naopak pokles cien benzínov zaznamenalo 12 krajín a nafty 14 štátov.

Najväčší rast cien benzínov za posledný týždeň vykázalo Maďarsko, a to o 0,043 eura za liter a Slovensko o 0,021 eura. Aj nafta zdražela najvýraznejšie v Maďarsku o 0,028 eura a na Slovensku o 0,018 eura za liter.

Na druhej strane najvýraznejšie poklesli ceny benzínov vo Švédsku o 0,08 eura za liter. Nafta zlacnela najviac v Nemecku o 0,043 eura. Pokles cien LPG vykázalo minulý týždeň iba Rumunsko a skvapalnený propán-bután zdražel najviac v Luxembursku a v Taliansku.

Slovensko v rebríčku najnižších cien benzínov v štátoch EÚ kleslo o jedno miesto na 16. priečku.

„Aj v rebríčku najnižších cien nafty sme klesli o jedno miesto a sme na 15. mieste. V porovnaní s krajinami V4 a Rakúska máme najdrahšie benzíny s daňami. Nafta s daňami je lacnejšia v Poľsku a v Rakúsku,“ dodáva Tomáš Novotný z portálu natankuj.sme.sk.

V prípade, že sa obyvatelia Slovenska rozhodnú ísť natankovať na otočku do zahraničia, podľa Tomáša Novotného sa oplatí ísť pre benzín do Poľska v priemere 37 kilometrov od štartovacej pozície na Slovensku.

„Nafta sa tam dá výhodnejšie natankovať v priemere do 32 kilometrov,“ dodáva Novotný. Po benzíny sa do okolitých krajín Európskej únie oplatí ísť aj do Rakúska, približne 13 kilometrov, do Česka asi 6 kilometrov a do Maďarska 4 kilometre.