Ceny ropy aj zlata klesli, môže za to aj americký trh práce

3.8.2012

NEW YORK 3. augusta (WEBNOVINY) – Ceny ropy vo štvrtok klesli.

Dôvodom je sklamanie, ktoré na trhoch zavládlo po tom, čo Európska centrálna banka (ECB) neponúkla okamžité kroky na podporu hospodárskeho rastu.

Ceny americkej ropy stlačil smerom nadol vývoj na trhu práce v krajine, keď minulý týždeň stúpol počet žiadostí o podporu v nezamestnanosti.

Okrem toho sa v USA v júni nečakane znížil počet priemyselných objednávok. Americký Federálny rezervný systém navyše tento týždeň neavizoval nový menový stimul pre ekonomiku.

Septembrové dodávky londýnskej ropy Brent poklesli o 6 centov na 105,90 USD za barel. Ceny septembrových dodávok ľahkej americkej ropy oslabili o 1,78 USD a dostali sa na 87,13 USD.

Ceny zlata vo štvrtok klesali štvrtý deň po sebe. Ceny zlata oslabovali spoločne s cenami ropy a s poklesom amerického akciového trhu. Americký Fed tento týždeň nový stimul pre ekonomiku neohlásil, čo sklamalo investorov a razantnejšie opatrenia proti kríze sa očakávali aj od ECB.

Podľa slov šéfa banky Maria Draghiho začne ECB nakupovať vládne dlhopisy najskôr v septembri. Spotová cena zlata do 18:29 GMT oslabila o 0,8 % na 1 585,75 USD za uncu. Decembrové dodávky zlata na divízii COMEX newyorskej komoditnej burzy zlacneli o 16,60 USD na 1 590,70 USD za uncu.