Ceny ropy aj zlata klesli, pomohol americký trh práce

9.1.2014

NEW YORK 9. januára (WEBNOVINY) – Ceny ropy v stredu klesli. Americká ropa sa dostala na šesťtýždňové minimum. Vládne údaje totiž ukázali, že dôležitý ropný tranzitný uzol, mesto Cushing v Oklahome, má rozsiahle zásoby ropy.

V stredu oslabili aj ceny britskej ropy Brent, tento pokles však obmedzovali pretrvávajúce obavy z prerušenia dodávok ropy z Líbye. Dodávky britskej ropy Brent zlacneli o 20 centov na 107,15 USD za barel. Cena ľahkej americkej ropy poklesla o 1,34 USD na 92,33 USD za barel.

Ceny zlata v stredu klesali druhý deň po sebe. Nadol ich ťahali správy z amerického trhu práce. Americkí súkromní zamestnávatelia v decembri vytvorili 238-tisíc pracovných miest, čo je viac, ako sa očakávalo. Zároveň ide o najväčší počet nových pracovných pozícií v súkromnom sektore USA za trinásť mesiacov. Informovala o tom v stredu vo svojej správe o vývoji zamestnanosti spoločnosť ADP.

Ekonómovia, ktorých vo svojom prieskume oslovila agentúra Reuters, v priemere predpokladali, že v americkom súkromnom sektore v decembri pribudne 200-tisíc pracovných miest. Spotová cena zlata do 20:12 GMT klesla o 0,4 % na 1 226,76 USD za uncu. Februárové dodávky zlata na divízii COMEX newyorskej komoditnej burzy zlacneli o 4,10 USD na 1 225,50 USD za uncu. Pod oslabenie zlata sa podpísalo aj to, že americký Federálny rezervný systém je pripravený obmedzovať program stimulov pre americkú ekonomiku stabilným tempom. Vyplýva to zo zápisnice z decembrového zasadnutia predstaviteľov banky.