Ceny ropy aj zlata rástli, pomohla kríza

NEW YORK 18. januára (WEBNOVINY) – Ceny ropy vo štvrtok posilnili, keď ich podporili pozitívne údaje z americkej ekonomiky.

Počet nových žiadateľov o podporu v nezamestnanosti minulý týždeň klesol na päťročné minimum a počet začatých stavieb domov v USA sa minulý mesiac dostal najvyššie od júna 2008.

Ropu podporila aj krízová situácia v členskom štáte kartelu OPEC Alžírsku, kde sa islamskí militanti zmocnili jedného z tamojších plynárenských závodov, čo vyvolalo obavy z narušenia dodávok energií z regiónu. Februárové dodávky ľahkej americkej ropy posilnili o 1,25 USD na 95,49 USD za barel. Ceny britskej ropy Brent vzrástli o 1,45 USD na 111,10 USD za barel.

Ceny platiny vo štvrtok poskočili na trojmesačné maximum a druhý deň v rade prekonali ceny zlata. Prispeli k tomu pozitívne údaje z americkej ekonomiky a očakávania, že dopyt po priemyselných kovoch vzrastie.

Platina a paládium sa najčastejšie používajú v katalyzátoroch určených na prečistenie výfukových plynov v automobiloch. Zlato podporil aj slabší americký dolár, ktorý odpísal časť ziskov voči euru.

Spotová cena platiny bola o 20:25 GMT na úrovni 1 688,99 USD za uncu, čo bolo o 0,3 % viac ako stredajšia záverečná hodnota. Ceny paládia zdraželi o 0,2 % na 722,50 USD za uncu. Spotová cena zlata posilnila o 0,5 % na 1 687,34 USD za uncu. Februárové dodávky zlata na divízii COMEX newyorskej komoditnej burzy zdraželi o 0,3 % na 1 687,70 USD za uncu.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...