Ceny ropy aj zlata stúpli

NEW YORK 13. augusta (WEBNOVINY) – Ceny ropy v pondelok stúpli. Dôvodom sú obavy z prerušenia vývozu ropy z Líbye.

Štrajk pracovníkov bezpečnosti obnovil uzavretie dvoch najväčších exportných terminálov v krajine iba niekoľko hodín po tom, čo sa znovu otvorili.

Produkciu ropy prerušili aj podobné protesty na viacerých ropných poliach a v krajine tak vzniklo najvážnejšie prerušenie dodávok ropy, odkedy v Líbyi vypukla v roku 2011 občianska vojna.

Ceny britskej ropy Brent stúpli o 75 centov na 108,97 USD za barel. Septembrové dodávky ľahkej americkej ropy zdraželi o 13 centov na 106,11 USD za barel.

Ceny zlata v pondelok taktiež stúpli a dostali sa na najvyššiu úroveň za takmer tri týždne. Dôvodom je silný záujem o zlato z Číny. Zlato posilnilo, keďže údaje z Číny ukázali, že dopyt v krajine po tomto kove v prvom polroku tohto roka medziročne posilnil. Spotová cena zlata do 18:36 GMT posilnila o 1,7 % na 1 336,24 USD za uncu. Decembrové dodávky zlata na divízii COMEX newyorskej komoditnej burzy zdraželi o 22 USD na 1 334,20 USD za uncu.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...