Ceny ropy aj zlata v stredu klesli

10.10.2013

NEW YORK 10. októbra (WEBNOVINY) – Ceny ropy v stredu klesli. Nadol ich stiahol najvýraznejší nárast zásob čierneho zlata v USA za posledný rok a obavy, že rozpočtová kríza v USA oslabí dopyt najväčšieho spotrebiteľa ropy na svete.

Americký Federálny úrad pre energetiku (EIA) informoval, že zásoby ropy v USA poskočili minulý týždeň o takmer 7 mil. barelov, čo predstavuje najvýraznejší rast od septembra 2012. Analytici očakávali, že sa zvýšia iba o 1,5 mil. barelov.

Britská ropa Brent uzavrela nižšie o 1,10 USD na úroveň 109,06 USD za barel po tom, ako v utorok rástla tretí deň po sebe. Ľahká americká ropa si odpísala 1,88 USD a zlacnela na 101,61 USD za barel.

Drahší dolár, ktorý sa zotavil z osemmesačného minima voči iným hlavným svetovým menám v reakcii na nomináciu Janet Yellen na post novej šéfky Federálneho rezervného systému (Fed), tiež prispel k poklesu na trhu.

Ceny zlata klesli v stredu o takmer 1 %. Dôvodom bol silnejší dolár a medializované informácie, že americký prezident Barack Obama nominuje do vedúcej pozície Fedu súčasnú zástupkyňu šéfa centrálnej banky Janet Yellen.

Spotová cena zlata do 18:54 GMT klesla o 0,9 % na 1 306,69 USD za uncu. Decembrové dodávky na divízii COMEX newyorskej komoditnej burzy zlacneli o 17,40 USD na 1 307,20 USD za uncu. Ceny tohto žltého kovu tiež nadol zatlačil záznam zo zasadnutia Fedu, z ktorého vyplynulo, že členovia banky minulý mesiac iba tesne rozhodli o ponechaní stimulačných opatrení pre americkú ekonomiku v súčasnom objeme.

(1 EUR = 1,3515 USD)