Ceny ropy aj zlata v stredu oslabili

30.8.2012

NEW YORK 30. augusta (WEBNOVINY) – Ceny ropy v stredu oslabili. Americkú ropu nadol ťahali očakávania, že škody na ropných zariadeniach spôsobené hurikánom Isaac budú obmedzené a reagovali tiež na údaje o výraznom raste zásob čierneho zlata v USA.

Pred výraznejším poklesom britskej ropy bránila pripravovaná údržba v Severnom mori a pretrvávajúce nepokoje na Blízkom východe.

Ceny októbrových dodávok ropy Brent klesli o štyri centy na 112,54 USD za barel. Októbrové dodávky ľahkej americkej ropy si odpísali 84 centov na 95,49 USD za barel.

Klesali aj ceny zlata. Lepšie než očakávané údaje o ekonomickom raste v USA totiž spustili vyberanie ziskov po nedávnom raste, ktorý podporovali špekulácie nových stimulačných opatrení zo strany americkej centrálnej banky (Fed).

Ministerstvo obchodu USA v stredu informovalo, že hrubý domáci produkt (HDP) krajiny podľa druhého odhadu medziročne posilnil o 1,7 %. Tempo rastu je však aj tak príliš malé na to, aby zatvorilo dvere pre ďalšie uvoľňovanie menovej politiky amerického Federálneho rezervného systému (Fed).

Spotová cena zlata bola o 18:47 GMT na úrovni 1 658,11 USD za uncu, čo bolo o 0,5 % menej ako záverečná hodnota z utorka. Decembrové dodávky zlata na divízii COMEX newyorskej komoditnej burzy zlacneli o 6,70 USD na 1 663 USD za uncu.