Ceny ropy aj zlata v utorok rástli

4.12.2013

NEW YORK 4. decembra (WEBNOVINY) – Ceny ľahkej americkej ropy vzrástli v utorok o viac ako 2 USD za barel a vyšplhali sa na štvortýždňové maximum. Podpísali sa pod to očakávania, že spustenie ropovodu z kľúčového ropného terminálu Cushing v Oklahome, ktorý má od januára dopravovať ropu k Mexickému zálivu, zníži objem zásob čierneho zlata v tejto oblasti.

Ceny britskej ropy Brent nahor potiahli protesty v Líbyi, kvôli ktorým bola zastavená produkcia väčšiny ropných polí a činnosť prístavov v krajine. Ceny ľahkej americkej ropy vzrástli o 2,22 USD na 96,04 USD za barel. Januárové dodávky ropy Brent zdraželi o 1,17 USD na 112,62 USD za barel.

Ceny zlata v utorok mierne posilnili. Investorov k nákupu podnietil výrazný pokles z predchádzajúceho dňa. Tento žltý kov v pondelok klesol na najnižšiu úroveň od začiatku júla, keď lepšie údaje o vývoji amerického priemyslu, ako sa očakávalo, podnietili fondy a špekulantov, aby viac rátali s poklesom ceny zlata.

Spotová cena žltého kovu do 20:27 GMT vzrástla o 0,2 % na 1 221,64 USD za uncu. Februárové dodávky zlata na divízii COMEX newyorskej komoditnej burzy uzavreli nižšie o 1,10 USD, a to na úrovni 1 220,80 USD za uncu.