Ceny ropy aj zlata v úvode týždňa klesli

1.10.2013

NEW YORK 1. októbra (WEBNOVINY) – Ceny ropy na oboch stranách Atlantiku v pondelok klesli. V neskoršej časti obchodovania však zmazali časť strát, keďže investori nakupovali kontrakty, aby boli v treťom kvartáli vo vyrovnanej pozícii voči predajným príkazom.

Ceny čierneho zlata tiež smerovali nadol v reakcii na neistotu sprevádzajúcu rokovania o navýšení dlhového stropu USA.

Londýnska ropa Brent zlacnela o 26 centov na 108,37 USD za barel. Za mesiac september stratila 5,1 %. Tretí kvartál však ukončila s 5,8-percentným ziskom. Ľahká americká ropa oslabila o 54 centov na 102,33 USD za barel po tom, ako sa skoršie nachádzala na dennom minime 101,05 USD za barel. Za celý mesiac oslabila o 4,6 % a celý kvartál skončila v zisku 6,3 %. Motorom rastu bolo napätie na Blízkom východe.

Ceny zlata v pondelok klesli, za celý tretí kvartál si však pripísali najlepší výsledok za posledný rok. Tento žltý kov poskočil v treťom kvartáli o takmer 8 % po rekordnom poklese o 23 % v predchádzajúcom kvartáli.

Podľa niektorých účastníkov trhu však fakt, že zlato ďalej nerástlo v reakcii na nepokoje v Sýrii a rozhodnutie Federálneho rezervného systému (Fed) ponechať ďalej voľnú monetárnu politiku naznačujú, že tento vzácny kov stráca na sile. Spotová cena zlata v do 18:42 GMT oslabila o 0,5 % na 1 328,74 USD za uncu. Dodávky zlata na divízii COMEX newyorskej komoditnej burzy uzavreli nižšie o 12,20 USD čiže na 1 337 USD za uncu.