Ceny ropy aj zlata výrazne poskočili hore

5.10.2012

NEW YORK 5. októbra (WEBNOVINY) – Ceny ropy vo štvrtok poskočili o 4 %, keďže vystupňovanie napätia na Blízkom východe vyvolalo obavy o dodávky a v USA zdražel aj benzín po správe o požiari v najväčšej americkej rafinérii.

Komodity, za ktoré sa platí dolármi, podporilo aj posilnenie eura po tom, ako šéf Európskej centrálnej banky (ECB) Mario Draghi potvrdil svoje odhodlanie chrániť menový systém eurozóny a spoločnú menu

Novembrové dodávky londýnskej ropy Brent zdraželi o 4,41 USD na 112,58 USD za barel. Ropa Brent tak zdražela najvýraznejšie od konca júna. Novembrové dodávky ľahkej americkej ropy si pripísali 3,57 USD za barel a uzavreli na úrovni 91,71 USD za barel.

Zlato vo štvrtok stúplo najvyššie za jedenásť mesiacov. Príťažlivosť žltého kovu ako poistky proti inflácii totiž podporili náznaky toho, že ECB má v úmysle udržiavať náklady na požičiavanie na nízkej úrovni. Šéf ECB Draghi povedal, že všetko je pripravené na to, aby banka nakupovala dlhopisy krajín eurozóny, ktoré majú problémy, ako je Španielsko, a dodal, že podmienky spojené s takýmito nákupmi nemusia byť príliš prísne.

Spotová cena zlata do 18:21 GMT vzrástla o 0,7 % na 1 789,70 USD za uncu. Dodávky žltého kovu na divízii COMEX newyorskej komoditnej burzy uzavreli vyššie o 16,70 USD na úrovni 1 796,50 USD za uncu.

(1 EUR = 1,2951 USD)