Ceny ropy klesli, situácia v Líbyi sa upokojila

30.10.2013

NEW YORK 30. októbra (WEBNOVINY) – Ceny ropy v utorok klesli vďaka očakávaniam, že nepokoje, ktoré spôsobili počas víkendu prerušenie dodávok z Líbye, sa čoskoro upokoja.

Podľa predstaviteľov členského štátu ropného kartelu OPEC by sa mal export z prístavu Hariga na východe krajiny s kapacitou 110 tis. barelov denne obnoviť v najbližšom týždni.

Rast cien brzdili aj náznaky pokroku v rozhovoroch o iránskom jadrovom programe, čo zmiernilo obavy o bezpečnosť dodávok z regiónu Blízkeho východu.

Ceny ropy Brent klesli o 60 centov na 109,01 USD za barel. Decembrové dodávky ľahkej americkej ropy zlacneli o 48 centov na 98,20 USD za barel.

Ceny zlata v utorok oslabili po tom, čo predchádzajúci deň uzatvorili na päťtýždňovom maxime. Dopyt brzdil silnejší americký dolár a údaje o zotavení sa spotrebiteľských výdavkov v USA.

Investori vyberali zisky pred skončením zasadnutia americkej centrálnej banky, ktoré by malo naznačiť ďalšie smerovanie monetárnej politiky. Na trhoch prevládajú očakávania, že Federálny rezervný systém na záver svojho dvojdňového zasadnutia v stredu potvrdí program, v rámci ktorého sťahuje každý mesiac z trhu dlhopisy v objeme 85 mld. USD.

Spotová cena zlata bola o 18:40 GMT na úrovni 1 344,89 USD za uncu, čo bolo o 0,5 % menej ako záverečná hodnota z pondelka. Decembrové dodávky zlata na divízii COMEX newyorskej komoditnej burzy zlacneli o 6,70 USD na 1 345,50 USD za uncu.