Ceny ropy klesli, zlacnelo aj zlato

22.6.2012

NEW YORK 22. júna (WEBNOVINY) – Ceny ropy vo štvrtok klesli, keďže zlé ekonomické správy z Číny, USA a Európy poukázali na perspektívu slabšieho dopytu.

Predbežný zložený index nákupných manažérov (PMI), ktorý zostavuje agentúra Markit, ukázal, že podnikateľská aktivita v eurozóne sa v júni zmenšila už štvrtý mesiac po sebe.

Čínsky priemyselný sektor sa v júni zmenšil už ôsmy mesiac po sebe a nepriaznivá bola aj správa o počte nových nezamestnaných v USA, podľa ktorej sa počet žiadateľov o dávky v nezamestnanosti minulý týždeň takmer nezmenil.

Augustové dodávky londýnskej ropy Brent zlacneli o 3,46 USD na 89,23 USD za barel, čiže sa dostali najnižšie od decembra 2010.

Augustové dodávky ľahkej americkej ropy zlacneli o 3,25 USD na 78,20 USD za barel, čiže klesli najnižšie od októbra 2011.

Zlato vo štvrtok tiež zlacnelo a takmer úplne vymazalo tohtoročné zisky, keďže obnovené obavy o globálny ekonomický rast a sklamanie z nedostatočne agresívneho stimulu zo strany amerického Federálneho rezervného systému (Fed) oslabili príťažlivosť žltého kovu ako poistky proti inflácii.

Zlato vykázalo najväčší jednodňový pokles od 29. februára. Jeho výpredaj sa začal už v stredu, kedy sa skončilo zasadanie Fed-u bez toho, aby centrálna banka USA spustila nové kolo menového uvoľňovania.

Fed namiesto toho predĺžil platnosť svojho programu operácia Twist, ktorý znamená, že zloženie dlhopisov, ktoré vlastní, bude meniť tak, aby v nich bolo väčšie zastúpenie dlhopisov s dlhšou platnosťou s cieľom udržiavať nízke náklady na požičiavanie si.

Spotová cena zlata do 19:05 GMT klesla o 2,5 % na 1 566 USD za uncu. Augustové dodávky zlata na divízii COMEX newyorskej komoditnej burzy zlacneli o 50,20 USD na 1 565,60 USD za uncu.

Kurz:
(1 EUR = 1,267 USD)