Ceny ropy klesli, zlato bez výraznejších zmien

22.10.2013

NEW YORK 22. októbra (WEBNOVINY) – Ceny ľahkej americkej ropy klesli v pondelok prvýkrát od júla pod 100 USD za barel. Nadol ich stiahla vládna správa o náraste zásob čierneho zlata v ropnom centre Cushing v Oklahome.

Rozdiel v cene medzi britskou ropou Brent a ľahkou americkou ropou sa tak zvýšil na šesťmesačné maximum. Dôvodom je nárast zásob čierneho zlata na americkom stredozápade.

Novembrové dodávky ľahkej americkej ropy oslabili o 1,59 USD na 99,22 USD za barel. Ceny britskej ropy Brent klesli o 30 centov na 109,64 USD za barel.

Ceny zlata uzatvorili pondelňajšie obchodovanie bez výraznejších zmien. Investori nevstupovali do väčších obchodov po minulotýždňovom raste vyvolanom očakávaniami, že Federálny rezervný systém (Fed) preloží stiahnutie menových stimulov. Ceny tohto žltého kovu sa tak vyvíjali v súlade s akciovým trhom v USA a dolárom. Finančné trhy si tak príliš nevšímali správu týkajúcu sa slabšieho predaja starších domov v USA a rastu cien. Spotová cena zlata do 20:00 GMT klesla o 0,1 % na 1 314,89 USD za uncu. Decembrové dodávky zlata na divízii COMEX newyorskej komoditnej burzy uzavreli vyššie o 1,20 USD na 1 315,80 USD za uncu.