Ceny ropy klesli, zlato zdraželo

NEW YORK 9. júla (WEBNOVINY) – Ceny ropy v pondelok klesli, keď vďaka správam z Líbye a Iraku ustúpili obavy o bezpečnosť globálnych dodávok pre násilnosti v Egypte.

V Líbyi sa vláda dohodla s ozbrojenými skupinami na obnovení ťažby na jednom z kľúčových ropných polí po tom, čo tamojšie úrady počas víkendu informovali, že zamestnanci bezpečnostných služieb súhlasili s ukončením protestných akcií a sprístupnením dvoch exportných terminálov na východe krajiny.

K zmierneniu obáv o dodávky z oblasti Blízkeho východu prispela aj správa, že ropovod medzi Irakom a Tureckom, ktorý museli pre úniky dočasne vyradiť z prevádzky, začne o dva až tri dni opäť fungovať. Ceny ropy Brent klesli o 29 centov na 107,43 USD za barel. Ľahká americká ropa zlacnela o 8 centov na 103,14 USD za barel.

Ceny zlata v pondelok posilnili, keď slabší americký dolár podporil záujem o výhodné nákupy po tom, čo žltý kov v predchádzajúcich dvoch dňoch strácal. Spotová cena zlata bola o 20:11 GMT na úrovni 1 235,49 USD za uncu, čo bolo o 1 % viac ako piatková záverečná hodnota. Augustové dodávky zlata na divízii COMEX zdraželi o 22,20 USD na 1 234,90 USD za uncu.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...