Ceny ropy oslabili aj napriek konfliktu v pásme Gazy

16.11.2012

NEW YORK 16. novembra (WEBNOVINY) – Ceny ropy vo štvrtok oslabili. Rast počtu nových nezamestnaných v USA a nepriaznivé podnikové hospodárske výsledky vyvolali obavy o stav ekonomiky.

Ropa na chvíľu zdražela, keďže pozornosť trhov upútali násilnosti medzi Izraelom a palestínskym Hamasom.

Tlak na pokles ceny však prišiel po zverejnení správy o raste počtu nových nezamestnaných v USA v minulom týždni. Údaje, podľa ktorých eurozóna upadla do druhej recesie od roku 2009, na ceny tiež negatívne zapôsobili.

Januárové dodávky londýnskej ropy Brent zlacneli o 47 centov na 108,01 USD za barel. Cena decembrových dodávok ľahkej americkej ropy oslabila o 87 centov na 85,45 USD za barel.

Cena zlata vo štvrtok klesla na týždňové minimum. Znepokojenie z ekonomického oslabenia v Európe a obavy z recesie v USA poškodili príťažlivosť žltého kovu ako poistky voči inflácii. Globálny akciový trh, ktorý oslabil už siedmy deň po sebe, tiež zatlačil cenu zlata nadol. Spotová cena zlata do 19:32 GMT si odpísala 0,7 % a klesla na 1 713,99 USD za uncu. Decembrové dodávky na divízii COMEX newyorskej komoditnej burzy uzavreli nižšie o 16,30 USD na 1 713,80 USD za uncu.