Ceny ropy oslabili, klesla aj spotová cena zlata

27.11.2013

NEW YORK 27. novembra (WEBNOVINY) – Ceny ropy v utorok klesli, keďže investori napriek dohode Iránu a svetových mocností neočakávajú okamžité posilnenie dodávok komodity z islamskej republiky.

Víkendová dohoda počíta s čiastočným uvoľnením medzinárodných sankcií výmenou za zastavenie najcitlivejších častí iránskeho jadrového programu, ropný export Iránu by však mal zatiaľ zostať na úrovni zhruba 1 mil. barelov denne. Ceny britskej ropy Brent klesli o 12 centov na 110,88 USD za barel. Ceny ľahkej americkej ropy oslabili o 41 centov na 93,68 USD za barel.

Spotová cena zlata v utorok klesla o takmer 1 %, keď náznaky pokračujúceho zotavenia na trhu s bývaním v USA podporili očakávania, že Federálny rezervný systém začne čoskoro utlmovať stimulačné opatrenia. Zlato sa dostalo pod tlak po správe, že počet nových stavebných povolení sa v októbri dostal na päťapolročné maximum.

Spotová cena zlata bola o 20:05 GMT na úrovni 1 241,24 USD za uncu, čo bolo o 0,9 % menej ako záverečná hodnota u utorka. Decembrové dodávky zlata na divízii COMEX newyorskej burzy zdraželi o 20 centov na 1 241,40 USD za uncu.