Ceny ropy posilnili pre pozitívne údaje americkej ekonomiky

22.11.2013

NEW YORK 22. novembra (WEBNOVINY) – Ceny ropy vo štvrtok posilnili. Dôvodom boli pozitívne údaje z americkej ekonomiky.

Obchodníci tiež sledovali rokovania o jadrovom programe v Iráne s nádejou, že Západ sa s Teheránom dohodne.

Ceny ropy vo štvrtok podporili údaje z amerického trhu práce. Počet nových žiadateľov o podporu v nezamestnanosti v USA v minulom týždni klesol výraznejšie, než sa očakávalo.

To naznačuje že podmienky na americkom trhu práce sa zlepšujú. Počet žiadateľov podľa sezónne upravených údajov klesol o 21-tisíc na 323-tisíc osôb.

Index nákupných manažérov (PMI) v americkom priemysle sa navyše dostal na najvyššiu úroveň od marca. Aj to je náznak toho, že ekonomika krajiny posilňuje. Ceny britskej ropy Brent posilnili o 2,02 USD na 110,08 USD za barel. Ceny ľahkej americkej ropy stúpli o 1,59 USD na 95,44 USD za barel.

Obchodovanie so zlatom bolo vo štvrtok zmiešané. Trhy citlivo reagujú na správy o možnom obmedzení programu monetárnych stimulov pre americkú ekonomiku. Ceny zlata vo štvrtok oslabili o 2,5 %, keďže zápisnica z októbrového zasadania amerického Federálneho rezervného systému (Fed) ukázala, že banka by mohla obmedziť program stimulov na niektorom zo svojich najbližších zasadnutí.

Bol to najvýraznejší jednodňový pokles za posledných sedem týždňov. Spotová cena zlata do 17:48 GMT vzrástla o 0,1 % na 1 243,76 USD za uncu. Decembrové dodávky zlata na divízii COMEX newyorskej komoditnej burzy uzavreli nižšie o 14,40 USD, a to na úrovni 1 243,60 USD za uncu.

(1 EUR = 1,3472 USD)