Ceny ropy posilnili, zlato je na najnižšej úrovni od júna

20.12.2013

NEW YORK 20. decembra (WEBNOVINY) – Dodávky ľahkej americkej ropy vo štvrtok zdraželi o 1 %. Smerom nahor ich posunul dopyt zo strany rafinérií vzhľadom na silný export ropných destilátov.

Pre štrajk zamestnancov vo štvrtok prerušila výrobu štvrtá rafinéria spoločnosti Total, čo zvýšilo potrebu Európy dovážať ropné destiláty. Štvrtková správa Amerického ropného inštitútu (API) ukázala, že export ropných produktov z USA v novembri vzrástol na historicky najvyššiu úroveň.

Okrem toho dopyt po ropných výrobkoch na americkom trhu v novembri posilnil najvyššie za šesť rokov. Februárové dodávky ľahkej americkej ropy zdraželi o 98 centov na 99,04 USD za barel. Cena londýnskej ropy Brent stúpla o 66 centov na 110,29 USD za barel.

Zlato vo štvrtok oslabilo na najnižšiu úroveň od konca júna. Išlo o reakciu na to, že americký Federálny rezervný systém (Fed) v stredu prijal prvý krok v rámci ukončovania éry ľahko dostupných peňazí, ktorá pomohla žltému kovu dostať sa na rekordné maximá.

Centrálna banka USA čiastočne obmedzila tempo nákupov aktív. Zároveň zverejnila novú prognózu inflácie v najbližších rokoch, ktorá ráta s tým, že rast cien bude miernejší, ako doteraz predpokladala.

Spotová cena zlata vo štvrtok do 17:14 GMT klesla o 1,8 % na 1 196,31 USD za uncu. Februárové dodávky na divízii COMEX newyorskej komoditnej burzy zlacneli o 39,20 USD na 1 195,80 USD za uncu.