Ceny ropy posilnili, zlato zlacnelo

NEW YORK 21. marca (WEBNOVINY) – Ropa Brent sa v stredu zotavila z trojmesačného minima a jej cena prekročila 108 USD za barel po tom, čo americká centrálna banka (Fed) potvrdila, že bude pokračovať v mimoriadnych opatreniach na podporu ekonomiky.

Dopyt po komodite podporili aj očakávania, že politici v eurozóne dokážu zabrániť preliatiu dlhových problémov z Cypru na iné krajiny.

Federálny rezervný systém v USA v stredu potvrdil, že bude pokračovať v razantných opatreniach na podporu hospodárskeho rastu a znižovania nezamestnanosti.

Cyperská vláda rokuje o úveroch z Ruska s cieľom zabrániť finančnému kolapsu krajiny po tom, čo tamojší parlament odmietol podmienky záchranného programu EÚ. Májové dodávky britskej ropy Brent posilnili o 1,27 USD na 108,72 USD za barel. Ceny ľahkej americkej ropy sa zvýšili o 80 centov na 92,96 USD za barel.

Ceny zlata v stredu mierne oslabili, keď americká centrálna banka potvrdila, že napriek náznakom zlepšovania v ekonomike sa bude naďalej snažiť stimulovať hospodársky rast nákupmi dlhopisov.

Výraznejšiemu prepadu podľa agentúry Reuters zabránilo silnejšie euro. Spotová cena zlata bola o 19:41 GMT na úrovni 1 606 USD za uncu, čo bolo o 0,42 % menej ako záverečná hodnota z utorka. Aprílové dodávky zlata na divízii COMEX newyorskej komoditnej burzy zlacneli o 0,36 % na 1 605,50 USD za uncu.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...