Ceny ropy pre napätie vzrástli, zlato zlacnelo

NEW YORK 18. marca (WEBNOVINY) – Ceny ropy v piatok vzrástli o viac ako 2 %.

Nahor ich posunulo pokračujúce napätie vyplývajúce zo sporu o iránsky jadrový program a možnosť narušenia dodávok z regiónu Blízkeho východu. Cenu čierneho zlata podporil aj slabší dolár.

Májové dodávky londýnskej ropy Brent zdraželi o 3,21 USD na 125,81 USD za barel. Za celý týždeň však londýnska ropa mierne klesla, a to o 17 centov za barel. Aprílové dodávky ľahkej americkej ropy v piatok zdraželi o 1,95 USD na 107,06 USD za barel. Za celý týždeň však americká ropa zlacnela o 34 centov za barel.

Cena zlata sa v piatok v podstate nezmenila. Za celý týždeň však vykázala druhý najvýraznejší pokles v tomto roku. Dôvodom bolo jeho oslabenie začiatkom týždňa, keďže americký Federálny rezervný systém (Fed) vzhľadom na povzbudzujúce údaje o ekonomike USA nesignalizoval dodatočné uvoľnenie menovej politiky. Spotová cena zlata v piatok do 18:53 GMT klesla o 0,1 % na 1 656,54 USD za uncu.

Aprílové dodávky na divízii COMEX newyorskej komoditnej burzy zlacneli o 3,70 USD na 1 657,50 USD za uncu. Za celý týždeň zlato zlacnelo o 3 %, čím vymazalo januárové zisky, ktoré boli založené na očakávaniach, že USA ešte viac uvoľnia menovú politiku.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...