Ceny ropy rástli, pre hurikán zatvárajú rafinérie

29.8.2012

NEW YORK 29. augusta (WEBNOVINY) – Ceny čierneho zlata v utorok rástli. Podpísal sa pod to hurikán Isaac, ktorý prinútil ropné spoločnosti zatvoriť rafinérie, ktoré sa nachádzajú v oblasti zasiahnutej prírodným živlom.

Americký prezident Barrack Obama varoval obyvateľov postihnutých oblastí pred záplavami, v televíznom vystúpení však prípadné uvoľnenie strategických ropných rezerv nespomenul.

Ceny októbrových dodávok ropy Brent vzrástli o 32 centov na 112,58 USD za barel. Októbrové dodávky ľahkej americkej ropy si pripísali 86 centov na 96,33 USD za barel.

V utorok bolo obchodovanie so zlatom zmiešané. Slabá spotrebiteľská dôvera v americkej ekonomike podporila špekulácie o nových stimuloch amerického hospodárstva zo strany amerického Federálneho rezervného systému (Fed). Investori očakávajú piatkový prejav šéfa Fed-u Bena Bernankeho.

Spotová cena zlata bola o 17:57 GMT na úrovni 1 666,01 USD za uncu, čo bolo o 0,1 % viac ako pondelková záverečná hodnota. Decembrové dodávky zlata na divízii COMEX newyorskej komoditnej burzy však zlacneli o 5,90 USD na 1 669,70 USD za uncu.