Ceny ropy rástli, zlato mierne zlacnelo

NEW YORK 7. mája (WEBNOVINY) – Ceny britskej ropy Brent vzrástli v pondelok o viac ako 1 % a prekonali sumu 105 USD za barel.

Izraelské nálety na Sýriu totiž zvýšili obavy z narušenie dodávok na Blízkom východe, čo prevážilo nad očakávaniami, že slabý vývoj globálnej ekonomiky spôsobí pokles dopytu po rope. Európske indexy nákupných manažérov (PMI) naznačujú, že eurozóna môže vykázať v súčasnom kvartáli výraznejší prepad.

Čína, druhý najväčší spotrebiteľ ropy na svete, evidovala v apríli najslabší rast PMI pre služby od augusta 2011. Ropa Brent si pripísala 1,27 USD a jej cena uzavrela na úrovni 105,46 USD za barel. Počas dňa sa pritom vyšplhala až na úroveň 105,54 USD za barel, čo bolo najviac od 11. apríla. Ľahká americká ropa zdražela o 55 centov na 96,16 USD za barel.

Ceny zlata v pondelok klesli. Investori totiž stále prehodnocovali príťažlivosť tohto kovu ako zábezpeky voči inflácií po minulotýždňových povzbudivých údajoch z trhu práce USA. Ceny zlata prevažne ignorovali komentár šéfa Európskej centrálnej banky (ECB) Maria Draghiho, ktorý potvrdil pripravenosť banky opäť znížiť úrokové sadzby, ak sa stav ekonomiky eurozóny bude ďalej zhoršovať.

Spotová cena zlata do 17:51 GMT oslabila o 0,1 % na 1 468,70 USD za uncu. Dodávky zlata na divízii COMEX newyorskej komoditnej burzy uzavreli vyššie o 3,80 USD, a to na úrovni 1 468 USD za uncu.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...