Ceny ropy sa vo štvrtok zvýšili, zlato zlacnelo

11.10.2013

NEW YORK 11. októbra (WEBNOVINY) – Ceny ropy vo štvrtok posilnili. Londýnska ropa Brent poskočila o takmer 3 USD za barel a uzavrela týždeň s najväčším ziskom za viac ako mesiac.

Dôvodom boli zväčšujúce sa nádeje, že vo Washingtone sa dosiahne dohoda o zvýšení limitu, do ktorého si môže americká vláda požičiavať.

Smerom nahor cenu ropy posunuli aj obavy z narušenia dodávok čierneho zlata z Líbye a Blízkeho východu.

Ropa Brent posilňovala počas celého obchodovacieho dňa a uzavrela vyššie o 2,74 USD na úrovni 111,80 USD za barel. Ľahká americká ropa zdražela o 1,40 USD na 103,01 USD za barel.

Zlato zlacnelo o viac ako o 1 %. Smerom nadol ho posunuli známky toho, že americkí politici pravdepodobne dosiahnu dohodu s cieľom odvrátiť situáciu, v ktorej by si USA neplnili záväzky. To podporilo dolár a odradilo od nákupov bezpečných aktív.

„Republikáni aj demokrati začínajú byť trochu ochotnejší pri hľadaní riešenia a to ťahá zlato nižšie,“ povedala Christin Tuxenová, analytička Danske Bank. Spotová cena zlata do 19:33 GMT oslabila o 1,3 % na 1 290,02 USD za uncu. Decembrové dodávky zlata na divízii COMEX newyorskej komoditnej burzy uzavreli nižšie o 10,30 USD na 1 296,90 USD za uncu.